Slovenský čuvač

Naše Národné plemeno, na ktoré môžeme byť právom hrdí 

Význam pastierskych strážnych psov: Odvekov boli problémy s šelmami , ktoré napádali stáda a spôsobovali tak veľké hospodárske škody. Preto sa začali ľudia brániť a ničili najmä nebezpečné veľké šelmy. Lokálne ich celkom vyhubili alebo zdecimovali tak, že prežívajú už len zvyšky populácie. Chovatelia považujú  šelmy za hrozbu pre chov hospodárskych zvierat a preto ich zabíjajú . Úloha pastierskych strážnych psov nadobúda nový rozmer. Okrem tradičnej ochrany hospodárskych zvierat, dobré strážne psy sa nepriamo podieľajú na zachovaní našich vzácnych šeliem : vlka, rysa a medveďa. Správne vychované a používané psy dokážu účinne zabrániť prístupu divej zveri k statku. Túto úlohu však zvládnu len správne vychované strážne psy.

Zdôrazňuje sa potreba zamedzenia prístupu predátorov k domácim zvieratám a nie redukcia ich stavov. Z tohto dôvodu sa začali znova  používať strážne psy na stráženie hospodárskych zvierat.

Charakteristika čuvača: Na svojom zverenom území je veľmi ostražitý, bdelý, neohrozený, ostrý, takže výborný strážca. Má veľkú vnútornú disciplínu a stráženie zvereného majetku berie veľmi vážne. Nervozita, strach, ale ani priveľká agresivita sa v chove nevyskytuje. K cudzím ľuďom sa spočiatku chová nedôverčivo, uvážlivo a značne s rezervou. To môže pôsobiť až dojem nesebavedomého psa. Že ide o psa dostatočne sebavedomého, rýchlych a rozhodných reakcií sa prejavia v momente, keď jeho majiteľ alebo on sám napadnutý. Pokiaľ sa však majiteľ chová v spoločnosti ľudí kľudne a priateľsky, takisto sa chová i pes. Jedná sa skôr o plemeno uzavretej povahy, ktorá je stále v stehu. Výchova slovenského čuvača musí byť dôsledná, ale zároveň vyvážená a cielená. Nerád robí niečo, čo sa mu zdá zbytočné = neúčelné. Je to samostatný a veľmi vnímavý pes. Aby sa nestal príliš samostatným, čo mnohým majiteľom nevyhovuje, je nutné sa mu veľmi veľa venovať najmä v šteňacom veku na socializáciu a výchovu. V opačnom prípade si sám vytvorí pravidla a ,,názor na vec“, čo môže spôsobiť značnú komplikáciu jeho nasledujúci výcvik k poslušnosti, lepšie povedané k ovládateľnosti. Práve riadna socializácia v rušnom prostredí je potrebná, aby z nej vyrástol sebaistý pes v každom prostredí. Je bystrý, pracovitý, s mimoriadne dobrou pamäťou, samozrejme je aj dosť tvrdohlavý, s neustálou potrebou sa sám rozhodovať. Potrebuje rozhodného majiteľa, s pevnou rukou, ktorý bude vedieť, ako šteňaťu správne vštepovať, ktoré miesto v rebríčku hierarchie je práve jeho. Aj keď výchova slovenského čuvača nieje zrovna jednoduchá, je vyrovnanej povahy a zaručene si ho obľúbi celá rodina. Väčšinou si veľmi rozumie s deťmi, vie sa chovať k domácim zvieratám a ani s naháňaním divokého zvieraťa nemáva problémy. Voči iným psom sa čuvač- pes môže chovať trochu dominantne. Pri dobrej výchove je z neho veľmi dobrý rodinný pes, ktorý však veľmi ťažko nesie zmenu majiteľa. Doma i na záhrade je kľudný, ale na prechádzke dokáže byť aktívny, veselý a pomerne temperamentný. Je pohyblivý viac, ako by ste od takého psa čakali. Pohybuje sa rýchlo po každom teréne. Rozhodne nie je pohodlný. Problém mu nerobí ani sneh, voda a ani hladký ľad. Nájde si uplatnenie aj pri zachraňovaní ľudských životov, ktorí boli zasypaný lavínou, takže sa môže využiť aj ako lavínový pes. Jedinú nevýhodu má, že je bielej farby a tým sa ťažko odlíši od snehu. Väčšinou sú sučky viacej jemnejšie a bezproblémovejšie. Ako čisto rodinný pes je potom vhodnejšia sučka slovenského čuvača.

Slovenský čuvač v službe: Pastierske strážne psy sú dôležitými pomocníkmi pri znižovaní strát statku zavinenými šelmami. Úspech závisí od  vrodených vlastností a správneho výcviku psa. Pri výcviku pastierskych strážnych psov  sa využívajú úplne odlišné metódy, ako pri výcviku služobných a poľovníckych  a ovčiarskych psov na zavracanie. Pastiersky strážny pes musí spĺňať tieto tri základné vlastnosti :Dôveryhodnosť - pes musí byť dôveryhodný, t.j. nesmie napádať statok, vyrušovať ho pri pasení, odpočinku, alebo inej aktivite. Vernosť - pes musí byť verný statku, pánovi a zostávať v jeho blízkosti. Schopnosť strážiť - pes musí strážiť, t.j. ak sa priblíži šelma alebo neznámy človek, musí začať brechať, a tým upozorniť na blížiacu sa hrozbu.

Vo svete: Slovenský čuvač začína mať úspech aj Európe. V okolí napríklad Rakúska ho možno badať na salašoch, kde hrdo stráži zverení majetok. V susedných Čechách má takisto dosť veľký obdiv a začína sa postupne rozrastať záujem o toto plemeno. Postupne sa slovenský čuvač dostáva do Európy vďaka svojim vlastnostiam, ako je nebojácnosť a vernosť.

Na Slovensku: U nás, na Slovensku, je slovenský čuvač ešte málo početné plemeno, ktoré sa však postupne začína dostávať na výslnie.  Neustále pribúdajú noví nadšenci, ktorí sa začínajú zaujímať práve o slovenské plemená a tým zaručujú rozmach aj tohto pozoruhodného plemena, na ktoré by sme mali byť právom hrdí a snažiť sa o jeho záchranu.