Štandard Slovenského čuvača

Štandard Slovenského čuvača:

Hlava

Papuľa - rovný profil, zaberá takmer polovicu hlavy, silná, široká, zužuje sa k tupým nozdrám

Pysky - primknuté, stredne hrubé, podnebie čierne

Čeľuste - silné s pravidelným chrupom, nožnicový záhryz

Čelový sklon - mierny

Lebka - silná, podlhovastá, pri mozgovej časti široká

Čelo - zreteľné, široké, ubiehajúce dozadu

Temeno - ploché, profil mierne zaoblený

Tylo - zreteľné, s prechodom k silnému menej vyvinutému väzu

Oči - oválne, priamej polohy, bystrého pohľadu, tmavohnedej farby

Viečka - čierne, priliehajúce, sliznica vnútorných kútikov tmavá s výrazným dojmom

Uši - kratšie, vysoko nasadené, pri koreni pohyblivé, srsť na uchu od polovice jemná a krátka

Krk - vo vzruchu vysoko nesený, rovnako dlhý ako hlava, u psov veľmi silný, s peknou hrivou bez laloka

Telo

Prsia - široké, prsná kosť by mala byť v rovine s ramennými kĺbmi

Hrudník - v rebrách dobre vyklenutý

Hrudná kosť - siaha pod úroveň lakťa a leží nad polovicou výšky v kohútiku

Chrbát - rovný, stredne dlhý, silný, v bedrách mierne klenutý

Bedrá - primerane dlhé a veľmi pevné, viazané s krížami a svalnaté

Brucho a slabiny - primerané k trupu, mierne vtiahnuté

Zadok - ľahko sklonený, štvorcový, silný

Chvost - nižšie nasadený, v pokoji zvislý, siahajúci po pätu, má tvar cigary bez zdvihnutého hrotu, pri vzruchu a pohybe nesený oblúkovito nad bedrami

Končatiny

Predné končatiny - postoj priamy, s dobrým zauhlením ramena a lakťa, laby silné, okrúhle a uzavreté, končatiny vcelku dosť vysoké (najmä u psa)

Plece - strmé a dlhé

Rameno - svalnaté, pevne primknuté k telu, sklonené k lakťu, so silným svalstvom

Predlaktie - zvislé, dlhé, svalnaté

Zápästie – silné, kostnaté

Záprstie - silné, krátke, mierne sklonené

Labka - silné prsty a pazúry, pevná klenba, zavretý tvar, dobre zarastená srsťou, s mäsitými čiernymi nášľapovými vankúšikmi

Zadné končatiny - zadok so stehnom tvoria svalnatý, značne široký celok podlhovastého tvaru

Kolená - dobre zauhlené, svalnaté

Predpätie - silné, dlhé, so svalnatým lýtkom

Pätový kĺb – silný, s kostnatou pätou, tupo zauhlený, so širokým a výrazným kĺbom

Priehlavok - kratší a silný, postavený zvislo, spojený s predpätím zvislo, vlčie pazúriky nie sú žiadúce

Zadné laby - trochu dlhšie než predné a rovnako utvárané, záprstie trochu strmšie a silnejšie

Kožuch

Srsť - má byť hustá, huňatá, biela, neprípustné sú zreteľné žlté škvrny, prípustný je žltkastý nádych pri koreňoch uší, ale je nežiaduci

Koža - tesne priliehajúca k telu okrem trupu (na ňom je voľná), pokožka ružová, čierno pigmentované podušky labiek, papuľa a oči, okolie nozdier

Chôdza

Pohyb - ľahký, rýchly a obratný; najradšej klusá

Veľkosť

Výška v kohútiku - pes 62-70 cm, suka 59-65 cm

Chyby

Ľahké chyby - plytká, plochá hruď, nesymetrický chvost, uši, pysky odtiahnuté od seba, skučeravená srsť

Ťažké chyby - neúplný chrup, škvrny na mihalniciach a pyskoch, medvedie laby, uvoľnené pysky, kryptor-chizmus a ružové škvrny na nose, dravčie oko

 

Využitie

Čuvač sa dokáže uplatniť ako strážny pes pri stádach, snaží sa o poriadok, aby sa stádo nerozutekalo. Chráni ich aj pred možným ne bezpečím, ako sú zlodeji a dravci. Pri domu je dobrý strážny pes, ktorý obozretne stráži zverené majetky. Ku deťom a malým deťom sa chová priateľsky. Môže slúžiť aj ako záchranársky pes pri vyhľadávaní zasypaných ľudí lavínou. Čuvač má mnohoraké využitie a je spoľahlivý, poslušný a dokonale ovládateľný, pokiaľ je k tomu odmalička správne vychovávaný.

 

Plemenitba

Na plemenitbu sa majú zásadne použiť plemenný materiál, ktorý je čo možno najlepší a najčistokrvnejší a čo najviac je dodržaný požadovaný štandard. Ďalej by nemal byť príliš starý, príliš blízkeho príbuzenstva, bez dedičných vád, v dobrom zdravotnom stave, v dobrej kondícii a v dobe správnej ruje. Za dostatočne vyspelé sa považujú sučky vo veku 2,5 roka a psy vo veku 2 rokov. Čistokrvnosť sa dá zistiť nahliadnutím do plemennej knihy alebo pomocou rodokmeňu, ktorý je vlastne overený výpis z plemennej knihy.

 

Vznik žltkastej farby u slovenského čuvača (príklad):

Sučka slovenského čuvača (Alana) z chovnej stanice Janin ranč mala v 23 dni potrat a v jej tele sa vyvíja už len jeden jedinec (pohlavie nie je zatiaľ známe).

Jej otec (Amor nad Amfiteátrom) ako aj otec šteňaťa (Bary ň, ktorý bol tiež z chovnej stanice Nad Amfiteátrom) majú žltkastú srsť.

Aká je pravdepodobnosť, že šteňa bude mať tieto nedostatky? :

A)    ak to bude sučka:

B)    akt to bude pes:

Gény pre túto vlastnosť sú umiestnené v diferenciačnom segmente X- chromozóm, pričom normálna srsť (biela) je dominantná oproti nažltlej.

 

Záver:

-          keď sa sučke Alane z chovnej stanice Janin ranč narodí sučka, bude pravdepodobnosť 50%, že bude mať žltkastú farbu.

-          Pokiaľ sa jej narodí psík, bude pravdepodobnosť tiež 50%-ná, že nebude bielej farby ale žltkastej 

 

Srsť

Srsť poskytuje pre našich miláčikov potrebnú ochranu pred nepriaznivými vonkajšími podmienkami, ako je napríklad chlad, vlhkosť, vetrom a podobne. Je potrebná pre život. Vzhľadom k zmenám ročných období, sa psom vymieňa srsť dvakrát do roka (leto- zima). Cez zimu sa mi ľudia lepšie oblečieme, ale naši miláčikovia zas vymenia letnú srsť (,,kožúšok“) za zimný, ktorý im poskytne potrebnú ochranu. Pri výmene sa srsť mení na dĺžke, aj sfarbením. Nesmieme zabúdať preto na česanie psov, aby vypadanú srsť nenachádzali lietať po okolí, prípadne všade po byte. Pravidelným česaním zaručujeme, že srsť bude pekne uhladená a takisto aj napomáhame zbavovaniu sa ,,odumretej“ srsti.

pri psoch rozlišujeme niekoľko druhov srsti a to:

 

- kontúrová srsť (pesíky)

- podsrstie (podsada)

 

Kontúrová srsť- ukazuje nám kontúru tela psa. Ďalej táto srsť poskytuje ochranu pred vonkajšími nepriaznivými vplyvmi, ktoré by inak veľmi negatívne pôsobili na zdravie nášho miláčika.

Podsrstie- tento druh srsti zabezpečuje ochranu pred chladom a vlhkom a tým pádom chráni takisto zdravie nášho miláčika.

pri ontogenickom vývine delíme srsť psov ešte na:

-          srsť mláďaťa (juvenilná)

-          srsť nedospelých (subadultná)

-          srsť dospelých (adultná)

 

Možné vypadávanie srsti (príklad):

Vypadávanie srsti je podmienená recesívnou vlohou „S“. Táto vloha je lokalizovaná v homologických segmentoch pohlavných chromozómoch X a Y. Pri ktorom pohlaví v F2 generácií budeme očakáva fenotypový prejav tohto znaku, keď sučka má genotyp sučka “SS“ a pes “ss“?

Riešenie:

 

P: ♀XSXS   x    ♂Xss

F1: ♀XSXs    x  ♂XSYs

 

XS

Ys

XS

XSXS

XSYs

Xs

XsXS

XsYs

 

Záver:

Prejav znaku vypadávania srsti sa môže očakávať u psov a to na hodnote 50%.

 

Rady pri čuvačovi:

Dlhé pazúry

Dlhé pazúry sa môžu vyskytovať najmä u psov, ktoré nemajú dostatok pohybu a pazúry sa nemajú ako opotrebovať. Skracovať ich môžeme buď  pilníkom alebo ich necháme radšej skrátiť odborníkov ( treba totiž vedieť, ako sa majú správne a po kadiaľ skrátiť).

Voda na kúpanie

Voda na kúpanie by mala mať približne 35oC a nemala by presahovať nad brucho psa. Hlavu len umývame, neponárame ju pod vodu. Musíme dávať pozor aj na oči, aby sa mu do nich nedostal šampón- negatívne by na vplýval a pes by ostal nepokojný a stresovaný. Oplachovanie robíme tak, že jednou rukou lejeme vodu a druhou pretierame srsť.

Kúpa začiatočníka

Ak si kupuje psa začiatočník, ktorý nie je ešte trochu skúsený, nech o radu požiada nejakého známeho, ktorý je v týchto veciach trochu ostrieľaný. Ak požiadame o pomoc nejakého odborníka, máme väčšiu záruku, že bude vybraný pes dobrý. V nepísaných pravidlách platí, že pri kúpe šteňaťa by sme mali vidieť aspoň niekoľko kusov a nie toho, ktorého nám ako prvého ponúkne chovateľ. Z tohto dôvodu by sme nemali čakať, kým sa všetky psy predajú a ostane jedno alebo dve šteňatá.

Kúpa niekoľko ročného psa

Keď si kupujeme viacročného psa, treba zohľadniť, že pes mal podľa všetkého vybudovaný hlbší vzťah k predchádzajúcemu majiteľovi a ťažšie si bude zvykať na nového, no postupom času sa určite dá nadviazať nový a verný vzťah medzi novým majiteľom a psom, len treba byť trpezlivý a vytrvalý.

Výber mena

Meno by sme si mali vymyslieť podľa vlastného uváženia. Ak je to čistokrvné (papierové) šteňa, môže sa použiť. Meno by sa malo vybrať čo najrýchlejšie, aby si začalo pomaly naň zvykať.

Stretnutie sa s cudzím psom

Ak ste nejaký ten chovateľ, určite viete, že sa nesmiete približovať k cudziemu psovi a chcieť si ho získať nejakou tou maškrtou.  Nikdy nevieme, ako sa pes zachová a môže sa tým zničiť to, čo chovateľ robí ( stráženie a nedôvera voči cudzím ľuďom).

Hladkanie cudzieho psa

Ak príde ku nám nejaký cudzí pes a začne sa okolo nás pohybovať, musíme si dávať pozor lebo nevieme, ako môže zmeniť chovanie. Najprv sa chová priateľky, ale potom sa môže obrátiť proti nám a môže nás aj pohryznúť.

Začiatok výchovy

Začať výchovu treba hneď po príchode psa k nám domov. Čím mladší sa začne učiť, tým ľahšie a rýchlejšie sa učí. Pri výchove treba dávať pozor, aby sa nesnažil naučiť nejaké zlozvyky, čo sa potom nemusí odnaučiť.